Wednesday 14.8

12:00
לאורך שבוע הפסטיבל בסינמטק תל אביב
events
Specials
Photo exhibition: Home is not here?
14:00
Cinematheque TLV Theatre 2
Special Screening
Short Film Selections
The Directors’ Factory Project- Portugal
Thorn (Esphino) Maria SEAGULLS CUT THROUGH THE SKY (AS GAIVOTAS CORTAM O CEU)
45 Minutes
15:30
Cinematheque TLV Theatre 2
competitions
The International Competition
Program 1
Heart Hug Xiaohui and his cows Le Métèque Black Water
72 Minutes
17:00
Cinematheque TLV Theatre 4
Special Screening
Short Film Selections
It Couldn’t Be Better Than This – Short Israeli Avant-Garde Program
Peggy Day How Wonderful Louise, Louise! Split It Couldn’t Be Better Than This – Short Israeli Avant-Garde Program
110 Minutes
20:00
HaPisga Garden, Jaffa
events
Opening Events
Opening Ceremony
60 Minutes
21:00
HaPisga Garden, Jaffa
events
Opening Events
Pre-Premiere of Shorts on the Way
20 Minutes

Thursday 15.8

12:00
Cinematheque TLV Theatre 4
Special Screening
Workshops
Documentary Workshops 2024
120 Minutes
12:30
Cinematheque TLV Theatre 2
events
Pitching
Student Film Labs – Fiction
120 Minutes
14:00
Cinematheque TLV Theatre 1
competitions
The International Competition
Program 2
Missed Calls Electra Fire
69 Minutes
14:30
Cinematheque TLV Theatre 4
events
Industry
Forever Young – Writing for All Ages
120 Minutes
16:00
Cinematheque TLV Theatre 1
competitions
The Israeli Competition
Program 1
More Oxygen Please Mythos Earth Mother Ugh, listen!!
57 Minutes
17:00
Cinematheque TLV Theatre 2
competitions
The International Competition for Video Art and Experimental Cinema
Program 1
Amphibolos Lithos Little Boney and his Winter Extinguisher (at last!) The Last Visit The boy with the pearl earring Hooked on Illusions The Creation Of Adam
53 Minutes
18:30
Cinematheque TLV Theatre 1
competitions
The Short Independent Competition
Program 1
Pickles The Speed Of The Distance Between Us Winter Flowers Embrace Cocoloco
79 Minutes
21:00
Cinematheque TLV Theatre 1
competitions
The Israeli Competition
Program 2
A Perfect Circle Symbiosis Meerkat Dark Pieces
75 Minutes
21:00
Cinematheque TLV Theatre 4
events
Specials
Finish Line 2024
120 Minutes
21:15
Cinematheque TLV Theatre 2
competitions
The International Competition
Program 3
A State Of Absence The Lee Families The song of the Beasts
64 Minutes

Friday 16.8

11:00
Cinematheque TLV Cinematheque Lobby
events
Specials
Tisff Market
12:00
Cinematheque TLV Theatre 2
events
Pitching
Short on the Way 2024
120 Minutes
12:30
Cinematheque TLV Theatre 1
competitions
The Israeli Competition
Program 3
Sun Light Falls Water & Fuel A Silly Song for Lia Mamis Tvalebi
71 Minutes
14:40
Cinematheque TLV Theatre 1
competitions
The Short Independent Competition
Program 2
Hot Fish Lip Virgin Foreign Katya’s Hand
63 Minutes
16:30
Cinematheque TLV Theatre 4
competitions
The International Competition
Program 4
Escape The need of a witness Bunk A FLIGHT OF THE LOST DREAMY BIRD
68 Minutes
17:00
Cinematheque TLV Theatre 2
Special Screening
Short Film Selections
Best in the World
27. A Short Trip The Passing Boléro
62 Minutes

Saturday 17.8

12:30
Cinematheque TLV Theatre 4
Special Screening
Workshops
Adaptation Workshop 2024
90 Minutes
13:30
Cinematheque TLV Theatre 2
competitions
The International Competition
Program 5
Between Ha’Negev and Ha’Galil Lamb Lamb Lamb Sewing Love Runaway
76 Minutes
14:30
Cinematheque TLV New Media Space
competitions
The International Digital Media Competition
The International Digital Media Exhibition & Competition
Chernobyl Diary Poems for sensitive boys Patient 10867 Walker October Colors The innumerable things that exist DAYDREAM The Funlandia Incident
92 Minutes
14:30
Cinematheque TLV Theatre 1
competitions
The Israeli Competition
Program 4
My name is Dania Things I remember from summer 2004 TSHUVA CATFOOD
79 Minutes
18:15
Cinematheque TLV Theatre 1
competitions
The Short Independent Competition
Program 3
Before Sunrise Time Out Exes Life Hacks for Lovers
81 Minutes
18:30
Cinematheque TLV Theatre 2
competitions
The International Competition
Program 6
Single Light I SEE THEM BLOOM Love in Quend
80 Minutes

Sunday 18.8

12:00
Cinematheque TLV Theatre 1
Special Screening
Workshops
Realism Workshop 2023
100 Minutes
14:00
Cinematheque TLV Theatre 2
competitions
The International Competition
Program 7
waking up in silence Paul and Paul Ticklish
67 Minutes
15:00
Cinematheque TLV Theatre 4
events
Pitching
Short Animation 2024
120 Minutes
16:00
Cinematheque TLV Theatre 1
competitions
The Israeli Competition
Program 5
Opening Night Insomnia It’s Not Time for Pop Summer Dies
64 Minutes
18:00
Cinematheque TLV Theatre 2
competitions
The International Competition for Video Art and Experimental Cinema
Program 2
In between city Äon Proximities. Valley of Peace Surveilling the Savage Sea Incomprehensive orbit
57 Minutes
18:30
Cinematheque TLV Theatre 1
competitions
The Israeli Competition
Program 6
Cholera Yoel Artzieli Musical Chairs Mirror Image
67 Minutes
20:30
Cinematheque TLV Theatre 2
events
Specials
The Graduate | with Movie Eaters
The Graduate The Graduate | with Movie Eaters
150 Minutes
21:00
Cinematheque TLV Theatre 1
competitions
The Short Independent Competition
Program 4
Tethys Sea Her Name Was Zehava More Than Friends The Client
85 Minutes
21:00
Cinematheque TLV Theatre 4
competitions
The International Competition
Program 8
A few winter nights Long Time No See Children of Light
60 Minutes

Monday 19.8

12:00
Cinematheque TLV Theatre 1
events
Specials
High School Competition Program 1
Aquarium The raspberry trails POISONED SINKING DUCK On mice and Cat come home High School Competition
76 Minutes
12:30
Cinematheque TLV Theatre 2
events
Pitching
Student Film Labs – Documentary
120 Minutes
14:30
Cinematheque TLV Theatre 4
competitions
The International Competition
Program 9
Borrowed Hands Appearances ANCELLA D’AMORE HOLE
66 Minutes
15:00
Cinematheque TLV Theatre 2
events
Industry
Who’s Afraid of Animation?
90 Minutes
16:00
Cinematheque TLV New Media Space
events
Masterclass
Acting Workshop with Rebecca Pidgeon
120 Minutes
17:00
Cinematheque TLV Theatre 2
events
Specials
The Artistic Work of Yahav Wiener
90 Minutes
19:30
Cinematheque TLV Theatre 2
events
Pitching
Pitching: Documentary Film Foundation In the name of David Gombin
150 Minutes
20:00
Cinematheque TLV Theatre 1
events
Award Ceremony
Festival Winners Announcement
90 Minutes

Tuesday 20.8

11:30
Cinematheque TLV Theatre 1
Special Screening
Workshops
Portrait Workshop 2023
180 Minutes
19:00
Cinematheque TLV Theatre 4
Special Screening
Workshops
Social-Documentary Workshop
90 Minutes
19:00
Cinematheque TLV Cinematheque Lobby
events
Industry
Speed Dating
180 Minutes