כנס אמנות ואקדמיה

על רקע המציאות הישראלית, מטרת הכנס לבחון את המושגים 'חופש ביטוי', 'חופש ביטוי אמנותי' ו'חופש ביטוי אקדמי'. במושבים השונים ייקחו חלק במאים ​וחוקרי קולנוע, ​לצד חוקרים ויוצרים מתחומי אמנות נוספים​. בין היתר נעסוק, ברלוונטיות של חופש הביטוי ליצירת קולנוע בישראל היום, ​נדון ​​באוטונומיה של האמנות, בהתנכלויות לאמנים ולמוסדות אמנות, ​ב​צנזורה ובצנזורה עצמית, ​ב​קונפורמיזם באמנות, ובקשרים בין פוליטיקה לאמנות. ​כמו כן נעסוק במנגנונים ביורוקרטים, כלכליים ואחרים המגבילים את חופש הביטוי. הכנס יביא לידי ביטוי קולות שונים וישולבו בו הרצאות והופעות של חוקרים ויוצרים בולטים ומובילים בתחומם.
19.6 09:00-22:00 אוניברסיטת תל-אביב, הפקולטה לאמנויות, אולם פאסטליכט

יוזמי הכנס: ניצן בן שאול ומיכל אביעד

 

תחרות יצירות קצרות בנושא חופש הביטוי
בשיתוף עם ׳כאן׳– תאגיד השידור הישראלי

השיח הציבורי בישראל סער לאחרונה בניסיונות להגדיר מהו חופש הביטוי היצירתי ומהם גבולותיו. במסגרת קול-קורא הוזמנו סטודנטים לאמנות, לתקשורת חזותית, קולנוע, ניו מדיה, אנימציה, ווידאו, לשלוח יצירות קצרות, עד 4 דקות, החוקרות, מעלות שאלות ומערערות על המושג חופש ביטוי. מבין ההצעות, בגמר, נבחרו מספר סרטונים שיוצגו בתערוכה מיוחדת במסגרת הפסטיבל, בסינמטק תל-אביב. הסרטונים הנבחרים יוצגו גם בכנס 'אמנות אקדמיה וחופש ביטוי' שיתקיים באוניברסיטת תל-אביב.
מבין הסרטונים ייבחרו שלושה זוכים בפרסים בסך כולל של כ-20,000 ש״ח. סרטונים אלה יוצגו גם בפלטפורמות הדיגיטליות של תאגיד ׳כאן'.

מעצבת התערוכה: לימור יוסיפון
מנהלי התחרות: מורן עובדיה ויונתן שווימר